Witamy na forum Zapraszamy do rejestracji!
  • Logowanie:
Reklama
Drogi uzytkowniku, proszę nie wyłączaj reklamy, pozwala utrzymać forum. Dziękuję.

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 37 Głosów - 2.59 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[oddzielony] Stan surowy - otwarty
03-03-2016, 16:49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-03-2016 16:54 przez Monika.)
[oddzielony] Stan surowy - otwarty
My napisaliśmy do dewelopera z prośbą o wyjaśnienie dlaczego zawiadamiają o zakończonym stanie surowym otwartym skoro jeszcze nie ma ścian. Póki co-bez odpowiedzi.

(03-03-2016 16:02)Aleksandra napisał(a):  Aż miło patrzeć na tempo prac :-) Mam cichą nadzieję, że budowa zakończy się jednak wcześniej niż w styczniu 2017 r....

No patrząc po harmonogramie, który dostaliśmy przy podpisywaniu umowy to ten etap (stan surowy otwarty) miał być w lutym, stan surowy zamkniety w maju, a tynki wewnętrzne chyba we wrześniu. Trzeba pamietać, że wykończeniówka sporo zajmie, nie tylko chodzi o instalacje czy tynki, ale także o infrastrukturę osiedla, hole itp. z drugiej strony dzięki rachunkowi powierniczemu deweloperowi zalezy bardzo na szybkim kończeniu etapów.
Ja zakładam pierwsze odbiory właśnie w styczniu, ale raczej pod koniec niz na początku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2016, 11:06
RE: Aktualny stan budowy, zdjęcia
(03-03-2016 16:49)Monika napisał(a):  My napisaliśmy do dewelopera z prośbą o wyjaśnienie dlaczego zawiadamiają o zakończonym stanie surowym otwartym skoro jeszcze nie ma ścian. Póki co-bez odpowiedzi.

Jeżeli chodzi o stan surowy otwarty to Wikipedia podaje, że "stan surowy otwarty to budynek, który ma wymurowane ściany nośne". W naszym przypadku ściany zewnętrzne chyba nie są nośne skoro budynek stoi a ich nie ma... Winking Nie znam się, to tylko takie gdybanie na szybko.
07-03-2016, 14:00
W tej samej definicji masz napisane, ze stan surowy zamknięty rózni sie tylko tym, ze ma okna i drzwi - wobec czego ściany osłonowe powinny należeć do stanu surowego otwartego. Ja Ci ze 100% pewnością deklaruję, że te ściany powinny być.
07-03-2016, 16:19
Jak widać definicja nie jest jednoznaczna. Deweloper spokojnie się z niej wybroni Happy
Ściany tak czy inaczej będą, a czy one są liczone do stanu surowego otwartego czy zamkniętego ... czy to ma większe znaczenie? Winking
07-03-2016, 17:10
(07-03-2016 14:00)Monika napisał(a):  (...) Ja Ci ze 100% pewnością deklaruję, że te ściany powinny być.

Na podstawie czego, jeśli mogę zapytać? Bo jeżeli jest jakiś mocny argument to sam chętnie napiszę do developera.
08-03-2016, 09:54
Na postawie wiedzy. Z racji wykształcenia. Z racji wykonywanego zawodu. Niestety w prawie budowlanym nie ma (chyba) definicji stanu surowego otwartego, ale zwyczajowo przyjmuje się co jest stanem surowym otwartym. My mamy na chwilę obecną wykonaną konstrukcję budynku.
Dla mnie nie chodzi o samą transzę-ona i tak będzie- ale nie lubię "naginania" rzeczywistości i temu mówię stanowcze nieSmile.
08-03-2016, 10:00
No właśnie, skoro nie ma ścisłej definicji to nie ma zbytnio o czym dyskutować... Grunt żeby prosto budowali i w miarę na czas. Smile
08-03-2016, 12:48
Sprawa najpewniej wyjaśni się po wysłaniu zawiadomienia o ukończeniu kolejnego etapu budowy, gdzie przed uruchomieniem kolejnej gotówki na budowie pojawią inspekcje z banku dokumentujące czy wszystko idzie zgodnie z rozplanowanym harmonogramem.

Skoro, jak wnioskuję po przedmówcach, nie ma stuprocentowej, jednoznacznej definicji "stanu surowego otwartego" to ciężko wyrokować co pod tym pojęciem widzi Yareal.
08-03-2016, 17:58
WitajcieHappy,moim zdaniem wszystko jest w porządku,wszystkiego dobrego z Okazji Dnia Kobiet Cool https://pl.wikipedia.org/wiki/Stan_surowy
09-03-2016, 09:51
(08-03-2016 17:58)blizniak napisał(a):  WitajcieHappy,moim zdaniem wszystko jest w porządku,wszystkiego dobrego z Okazji Dnia Kobiet Cool https://pl.wikipedia.org/wiki/Stan_surowy

I spójrz na zdjęcie podpisane jako stan surowy otwarty.
09-03-2016, 19:53
WitamHappy,koleżanko,zdjęcie to nie wszystkoSmile.Stan surowy to termin powszechnie używany[5]. Nie ma jednak w budownictwie oficjalnej, prawnie obowiązującej definicji stanu surowego (otwartego lub zamkniętego). W związku z tym zaleca się, żeby w umowie z wykonawcą zastrzec zakres prac, które mają być wykonane[6].pozdrawiam.
09-03-2016, 23:23
RE: [oddzielony] Stan surowy - otwarty
Witam :-)
W związku ze zbliżającym się niewątpliwie terminem kolejnej płatności chciałbym zwrócić uwagę na fakt że w księgach wieczystych (np. WA6M/00488595/0) w dziale IV pojawiła się wzmianka, a taka wzmianka prawdopodobnie będzie wymagała dodatkowego wyjaśnienia jeśli finansujecie zakup mieszkania kredytem

pozdrawiam
12-03-2016, 11:53
(03-03-2016 16:49)Monika napisał(a):  My napisaliśmy do dewelopera z prośbą o wyjaśnienie dlaczego zawiadamiają o zakończonym stanie surowym otwartym skoro jeszcze nie ma ścian. Póki co-bez odpowiedzi.

Yareal coś odpowiedział?
13-03-2016, 17:32
Dostaliśmy taką odpowiedź:
" Odnośnie stanu surowego otwartego – nie ma jednoznacznej i konkretnej definicji stanu surowego otwartego w prawie budowlanym. W praktyce budowlanej istnieje wiele definicji tego terminu.
Zakończenie etapu zostało potwierdzone przez Kierownika Budowy i Inspektora Nadzoru."
13-03-2016, 19:47
I w zasadzie takiej odpowiedzi mozna bylo sie spodziewac... Szczegolnie, ze w akcie nie mamy definicji takiego stanu.
05-04-2016, 10:28
Właśnie dostałem informację od developera, że stan surowy zamknięty planowany jest na przełom sierpnia i września.
05-04-2016, 11:52
Pytałes sam czy przysłali ci takie info? W momencie kiedy kupowaliśmy mieszkanie pytaliśmy o szacowany harmonogram i stan surowy zamknięty miał być na maj, a stan surowy otwarty na luty. Liczę, że równolegle będą robić instalacje tak aby odbiory mogły rozpocząć sie w styczniu (chociaż zaczynam w to wątpić po takim wpisie).
05-04-2016, 11:55
Pytałem. I trochę się zdziwiłem, że dopiero przełom sierpnia i września (szczególnie biorąc pod uwagę, że praktycznie nie było zimy)... Ja cały czas liczę na ten styczeń ale niewiele w temacie chyba możemy zrobić... Winking
05-04-2016, 12:45
Witam,
dzwoniłam do dewelopera odnośnie tego kiedy będzie można zacząć remonty. Dowiedziałam się że nie ma żadnych przyspieszeń ani opóźnień. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Powiedziano mi że kwiecień 2017 to taki realny termin na rozpoczęcie remontu/wykończenia mieszkania.

Pozdrawiam,
Kasia
05-04-2016, 15:27
Trzeba pamiętać, że deweloper zapewne do stanu surowego zamkniętego wlicza ukończoną elewacje budynku.
A to jest proces czasochłonny, ocieplenie a przede wszystkim nałożenie "kolorku".

Tak jak Tomek również mam nadzieje na styczeń Happy
05-04-2016, 18:26
Do stanu surowego nie wlicza sie elewacji budynku. Chyba, że ten deweloper tak robi
06-04-2016, 08:23
No ale nie może być tak, że deweloper cos uznaje bądź nie za stan surowy itp. Moim zdaniem ogromnym nadużyciem było wysyłanie zawiadomien o stanie surowym otwartym - może bank się doczepił do dewelopera i teraz takie dmuchanie na zimne. Stan surowy zamkniety to okna drzwi zewnętrzne i chyba wartwy dachowe wykonane. Standardowo elewacje robi sie w podobnym czasie jak instalacje w budynku i prace wykończeniowe.
06-04-2016, 08:38
Tak sobie patrzę na draft umowy (oficjalnego aktu nie mam teraz pod ręką) i z tego co widzę, to nie mamy tam chyba zdefiniowanego w 100% stanu surowego otwartego. Natomiast jest taka definicja dot. stanu surowego zamkniętego:

Zakończenie stanu surowego zamkniętego (wszystkich trzech budynków), co oznacza wykonanie w 100%:
- ścian konstrukcyjnych,
- stropów,
- schodów,
- konstrukcji dachu,
- pokrycia dachu,
- ścian działowych,
- stolarki okiennej,
- stolarki drzwiowej zewnętrznej

Myślę zatem, że w przypadku najbliższego etapu sprawa będzie wyglądała lepiej, właśnie ze względu na zawartą w akcie definicje. Zgadza się? Smile
06-04-2016, 08:47
ZgadzaSmile. Dlatego teraz nie będzie takiego "ślizgania" sie po temacie. Nie wiem skąd teraz sierpien, bo nam brakuje warstw na dachu i okien drzwi. Ścianki działowe chyba robią równolegle z osłonowymi. Po co teraz 5 msc?
06-04-2016, 13:37
Bo chyba jednak elewacja będzie wykończona już w 100%. Następny etap to już tylko tynki wewnętrzne w lokalach.
12-04-2016, 12:47
Hej,
a co tu taka cisza? My oglądaliśmy budowę w miniony pt, ściany osłonowe na A są już praktycznie wykonane (przynajmniej z perspektywy ulicy) - scianki działowe budują się na "moim" piątym pietrze, natomiast na pewno jest jeszcze 2 kondygnacje bez ścian osłonowych na budynku C.
My także zapytaliśmy Yareala o terminy kolejnych transzy i dostaliśmy info, że kolejne 2 to koniec września i listopada.
Co dostanu surowego zamkniętego to w tej definicji Yareala nic nie ma o elewacji - tylko dach musi mieć pokrycie.
12-04-2016, 14:31
Wrzesień i listopad? To moje informacje są chyba troszkę nieaktualne. Wydawało mi się, że sierpień/wrzesień to będzie stan surowy zamknięty a kolejny wg. harmonogramu to tynki wewnętrzne (czyli w zasadzie koniec budowy) i ostatnia rata przy odbiorze mieszkania po odbiorach technicznych... Coś zgubiłem?
12-04-2016, 15:01
Stan surowy zamkniety 30 wrzesnia, tynki 30 listopada, a ostatnia transza maksymalnie do końca kwietnia. Wiesz, po tynkach to jeszcze tereny zewnetrzne, częsci wspólne. Zwykle elewacja jest kończona na równi z pracami wykończeniowymi na częsciach wspolnych, jak ściągną rusztowania to dopiero można ruszać z ogródkami itp.
Moim zdaniem wszytko będzie szybciej, oni za bardzo sie pospieszyli z tym stanem surowym otwartym i teraz dmuchają na zimne. Na ostatniej fakturze za mieszkanie zamiast 20% wartości mamy policzone 10, napisałam do Yareala i dostałam odp:

"W związku z ogromną liczbą zapytań od Państwa w sprawie poprawności wystawionych faktur pragnę poinformować, ze faktury dotyczące płatności za lokal wystawiane są w momencie kiedy bank zwolni środki z rachunku powierniczego na nasz rachunek. Kwoty, które są zwalniane z rachunku powierniczego nie zawsze odpowiadają całości wpłaconych przez Państwa środków.

Proszę się nie denerwować że kwoty na fakturach nie zgadzają się z kwotami wpłaconymi przez Państwa. Reszta środków pozostaje w dalszym ciągu na rachunku powierniczym i zostanie zwolniona najprawdopodobniej przy kolejnym etapie budowy i wówczas zostanie wystawiona faktura"

Dla mnie jest to jednoznaczne, że ich bank nie uznał stanu "surowego otwartego" wg ich definicji i nie zwolnił kasy, przy następnym zawiadomieniu chcą byc bardziej realni w ocenieSmile.
12-04-2016, 15:14
OK, dzięki. Miałem w głowie, że tynki będą po nowym roku. Nie wiem czy u innych developerów też to tak wygląda ale trochę czuję się zagubiony z tymi terminami... Winking
Odpowiedz 

[-]
Powiadom znajomych i przyjaciół (Pokaż Wszystkie)
Facebook Twitter

[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.

Potwierdzenie kodem
Przepisz tekst z obrazka po lewej do poniższego pola tekstowego. Taki proces jest niezbędny, by zapobiec wysyłaniu wiadomości przez automaty.